NB1Felvezető

NB1Felvezető

Ferencváros vs. Vasas felvezető

2016. augusztus 12. - Elemzo1

Mérkőzés

Ferencváros vs. Vasas

Groupama Aréna, 2016. 08. 13.        20:30 (M4Sport)

Csapatok

Ferencváros

A Ferencváros – majdnem minden statisztika alapján – az elmúlt négy forduló legjobb csapata. Három győzelem, egy döntetlen, legtöbb szerzett gól (10), blogunk számításai szerint a legtöbb elért támadáspont (267, míg a ligaátlag 181), valamint a legkevesebb ellene elért támadáspont (120). A Fradi által és ellene elért támadáspontok fordulókra bontása már árnyalja a képet:

Ellenfelek sorban: (Haladás, Honvéd, Diósgyőr, Paks)

Ahogy a fenti ábrákon látszik, míg a Ferencváros gyakorlatilag azonos teljesítményt nyújtott védekezésben az első négy fordulóban, addig a támadójátéka szélsőségesen ingadozó volt. Otthon, a Haladás és a Diósgyőr ellen kimagaslóan, míg idegenben, a Honvéd és a Paks ellen a ligaátlag (45) alatti teljesítményt nyújtottak támadásban. Az eltérés aligha az ellenük pályára lépő csapatok védekezésében keresendő, hiszen a Paks bizonyos időszakaitól eltekintve, többnyire a védekezésben a félpályára visszahúzódó ellenfelekkel találkoztak. Úgy tűnik a hazai környezet, de talán leginkább a Groupama Aréna széles, jó minőségű gyepszőnyege támogatóan hat a Fradi játékára, amely a 3. legtöbbször él passzjátékkal a bajnokságban (68 %).

 

A Ferencváros játékosainak kulcsmomentumai az első négy fordulóban

A fenti ábrára pillantva meglepő lehet, hogy a két olyan játékos rendelkezik a legtöbb kulcsmomentummal, akik az előző szezonban nem számítottak stabil alapembernek. Nagy Dominik és Florian Trinks a mérkőzések többségén rendkívül kreatív volt, kulcspasszokkal és sikeres cselekkel teremtettek lehetőségeket. Érdekes lehet még a különbség a két szélsővédő között, míg Cristian Ramirez 13-szor tett hozzá kulcsmomentummal a Fradi támadásaihoz, addig Emir Dilaver mindössze 4-szer.

Vasas

Három győzelemmel kezdte a bajnokságot a Vasas, így az Újpest elleni vereség ellenére második helyen áll a tabellán. Hat góljukból öt pontrúgásból született, négy meccsre vetítve pedig az öt pontrúgásból született gól még úgy is szerencsésnek mondható, hogy több remekül fejelő játékos is tagja a keretnek. Mindenképpen a Vasas javára írandó ugyanakkor, hogy a tavalyihoz képest sokkal masszívabb képet mutat a védelmük, támadásban pedig láthatóan törekednek a passzjátékra. A csapat által elért támadáspontokat nézve a 2 döntetlen, 1 győzelem, 1 vereség reálisabb lett volna. Az ő támadáspontjaikat nem befolyásolja olyan drasztikusan a hazai pálya előnye, mint a Ferencváros esetében:

Ellenfelek sorban: (MTK, Debrecen, Videoton, Újpest)

A Vasas támadójátéka (48,3) harmadik, míg védekezésük (36,3) a negyedik legjobb a ligában, de az eredményes támadójátékot erősen árnyalja, hogy mindeddig eredményesebbek voltak a pontrúgásaik, mint ahogy hosszabb távon lesznek. A kreativitást tekintve a játékosok sokkal szűkebb körére számíthatnak, mint a Ferencváros:

A Vasas játékosainak kulcsmomentumai az első négy fordulóban

Játék várható képe

Várhatóan a mérkőzés túlnyomó részében a Fradinál lesz a labda, a négy forduló alatt a zöldek mutatták be a leghosszabb, legmegfontoltabb támadásszervezéseket. Labdavesztés után a Ferencváros várhatóan egész pályán nyomást helyez a Vasasra, amely bár többször is eredményesen küzdött a letámadás ellen a Videoton ellen, feltehetően sokszor a labda felívelésére kényszerül majd, márpedig a felíveléseinek 87 százalékában szinte azonnal elveszítette a labdát előző meccsein a Vasas. A Vasas négy meccs alatt 111-szer ívelte fel a labdát, amiből mindössze 4 beadást, 1 lövést, 1 blokkolt lövést, 7 kiharcolt szabadrúgást és 1 kiharcolt szögletet tud felmutatni, 97 esetben pedig rövid úton elveszítette a labdát.

A Fradi magasan kezdődő védekezésének hátránya, hogy amennyiben 2-3 nyomás alatti passzt sikerül az ellenfélnek végrehajtani, akkor nagy területek nyílhatnak a pályán, ahol könnyebbé válik a veszélyes támadások kialakításának esélye. A Fradi két eddig lejátszott hazai meccsén azonban sem a Diósgyőrnek, sem a Haladásnak nem sikerült ez túl sokszor, igaz, a Diósgyőr szinte minden esetben azonnal felívelte a labdát.

Nehéz elképzelni, hogy a Vasas is letámadással próbálkozna, valószínűleg a Honvéd és a Paks példáit másolva igyekeznek tömörülni a kaputól kb. 40 méteres távolságban. Amennyiben így lesz, a Ferencváros várhatóan széljátékkal és beadásokkal operál majd, amiben kulcsszerep hárulhat Nagy Dominikre, Lovrencsics Gergőre, illetve Cristian Ramirezre, akik eddig is veszélyesek voltak a szélekről. A korábbi meccseken a csapatok által alkalmazott támadástípusok megoszlása:

        

Ferencváros                                                                                Vasas

A Ferencváros 10 százalékponttal gyakrabban alkalmaz passzjátékot, ez a szám magasabb lenne, ha csak a Fradi hazai meccseket néznénk.

Várt kimenetel

Feltehetően a mérkőzés elejétől veszélyesen játszik a Vasas kapujára a Ferencváros, kérdés, hogy mikor sikerül gólt szereznie. A Diósgyőr ellen nem vált görcsössé a Fradi játéka attól, hogy az első 30 percben nem sikerült betalálni, ugyanakkor a Vasas mindeddig nagyon stabilnak tűnt hátul, csupán a Videoton tudott ellene a ligaátlagnál (45,3) magasabb (56) támadáspontot elérni. Nem sok egyértelmű információt tudunk leolvasni a Ferencváros két hazai meccse alapján készült támadáspont diagramból, talán csak azt, hogy az 55. és 67. perc között játszik legveszélyesebben a Fradi (abból az időszakból a két gólon túl 7 db veszélyesebb támadást is leolvashatunk):

Ferencváros támadáspontjainak megoszlása a két hazai mérkőzést egyesítve

A Vasas várhatóan kontrákból, illetve állított szituációkból lehet veszélyes, ugyanakkor kérdés, hogy hány szögletet, illetve kapu közeli szabadrúgást sikerül kiharcolniuk a Fradi fojtogató letámadása ellen. A csapat eddigi négy meccsének támadáspontjaiból született összesítés alapján ezzel eddig nem volt problémája a Vasasnak, a meccseik során végig gyakran jutottak szögletekig, beadásokig, illetve távolabbi lövésekig, az viszont érdekes lehet, hogy – ahogy az alábbi ábrán is látszik – minden góljuk az 50. perc után esett, ez valószínűleg azonban csupán véletlenszerűség, nem a jobb állóképesség miatt alakult így (hiszen akkor a támadásvonalaik is sűrűsödnének, növekednének az utolsó harmadban).

Vasas támadáspontjainak megoszlása a négy eddigi mérkőzést egyesítve

Mindezeket figyelembe véve sok Fradi helyzetet, illetve esetleges támadójátékú, rögzített szituációkra apelláló Vasast várunk. Amennyiben a Ferencváros helyzetkihasználása nem lesz szélsőségesen rossz (és eddig nem volt az), akkor könnyedén nyeri a mérkőzést.

A bejegyzés trackback címe:

https://nb1felvezeto.blog.hu/api/trackback/id/tr1810407144

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása